Web communication analyst

Náplň práce

Tasks:
  • You consult the customer to understand his requirements and gather insights on his online communication needs.
  • You guide him towards the best possible solution.
  • You translate the requirements to a clear project description.
  • You’re responsible for performing the information analysis to present complex information in an intuitive way.
  • You’ve got an eye for usability and accessibility.
  • You create the wireframes and the functional analysis for websites and online applications in which you describe the complete logic and functionality.
  • You communicate the requirements to the implementation team and remain their contact for all functional questions in our Agile implementation process.
  • You’re responsible for testing and verifying that all requirements have been implemented as described in your analysis.
  • You facilitate support in the team after delivery of the project, coach or provide training for the customer so he can use the solution we’ve implemented for him

Profil uchazeče

  • Minimum of 3 years of experience working on larger internet projects
  • Master or bachelor degree
  • Extensive knowledge of: Information architecture, Usability, SEO techniques and best practices, Basic knowledge of web analytics, Wireframing
  • Fluid speaking and writing English
  • You possess good analytical skills, commercial attitude and good communicative skills
  • You can think outside the box
  • You’re a “digital native” and passionate about the web
  • You possess good presentation techniques

Proč si vybrat Cegeka?

Nabízíme zázemí a podporu úspěšné a rostoucí společnosti v novém sídle v centru Prahy, práci na mezinárodních projektech pro prestižní značky v ČR a EU, kompetentní a přátelský tým, HPP na dobu neurčitou nebo práci na IČO, odpovídající finanční podmínky, prostor pro trvalý osobní, odborný i kariérní rozvoj, řadu firemních benefitů (stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, týden dovolené navíc, flexibilní pracovní doba, home office...). Nástup možný ihned nebo podle dohody.